Hlavička 4
28.11.2018

Firma pokácela stromy vedle brněnského nádraží, podle radnice neoprávněně

Autor: Vojtěch Labuda | Zdroj: brno.idnes.cz

Místo čtyř vzrostlých pajasanů se vedle budovy hlavního brněnského nádraží válí hromada špalků. Poražení stromů vzbudilo ve městě značný ohlas, podle radnice městské části Brno-střed došlo k odstranění stromů neoprávněně. Firma, která za kácením stojí, se hájí, že povolení měla.

Vzrostlé pajasany žláznaté, které zejména v létě poskytovaly kolemjdoucím vítaný stín, nechala poslat k zemi developerská firma Brno New Station Development (BNSD). Podle ní byly stromy invazivní, neměly dobrý základ a bránily chystané rekonstrukci nádražní budovy.

České dráhys firmou BNSD v roce 2008 podepsaly smlouvu o čtyřicetiletém pronájmu patnácti hektarů pozemků včetně hlavního nádraží.

„O kácení stromů požádal nájemce nádražní budovy v souvislosti s její připravovanou rekonstrukcí, která pokryje i blízkou terasu,“ sdělila za městskou část Brno-Střed Kateřina Dobešová.

Odbor životního prostředí městské části vydal souhlasné stanovisko, ke kácení se ovšem nevyjádřil Drážní stavební úřad. Poražení stromů se proto bude řešit ve správním řízení.

Bez souhlasů bychom kácet nemohli, hájí se developer

Firma BNSD se hájí tím, že ke kácení měla povolení. „Že to musí povolit i Drážní stavební úřad, ze smlouvy nikde přímo neplyne. V závěru dokumentů je jasně napsané, že povolení máme,“ oznámil za firmu Radim Světlík.

Kácení na odboru životního prostředí povolili v době od 1. listopadu do 31. března, kdy je vegetační klid. Další podmínkou bylo, že pajasany developer nahradí tuzemským javorem.„Na základě souhlasu Českých drah jsme získali souhlas s kácením i u Odboru životního prostředí městské části Brno-střed. Bez těchto souhlasů bychom kácet rozhodně nemohli. Dané strany to odsouhlasily a my mohli začít. Podmínky, které jsme obdrželi, splníme,“ prohlásil Světlík.

Pajasan žláznatý je invazivním druhem dřevin, který roste velmi rychle. Podle odboru životního prostředí je pravděpodobné, že stromy u nádraží vyrostly z náletu. „Stromy byly na stanovišti pro ně zcela nevhodném, s malým prokořenitelným prostorem, takže zde bylo opravdu velké riziko, že mají nedostatečně vyvinutý kořenový systém,“ podotkla Dobešová.

Stromům tak reálně hrozilo vyvrácení. Přesto jejich stržení vzbudilo na sociálních sítích velký rozruch. Vyjádřili se k němu i přední představitelé města.

„Tak tohle se opravdu nedělá. Developer si zaslouží nejvyšší možnou pokutu. Kácet proti domluveným podmínkám a odstraňovat drahocennou zeleň dříve, než je to opravdu nutné, je největší drzost,“ napsal například náměstek primátorky Petr Hladík(KDU-ČSL).

Copyright 2005-2019 Moderní Brno