Hlavička 4
13.2.2019

Díky 3D laparoskopu lékaři operují přesněji i morbidně obézní pacienty

Autor: Markéta Lankašová | Zdroj: brno.idnes.cz

Nejbezpečnější a nejrychlejší laparoskopické operace provádějí od začátku týdne lékaři krajské nemocnice v Hodoníně. Používají nový 3D laparoskop s kvalitním zobrazením, díky kterému se pacienti také dříve zotaví, protože přístroj je šetrnější k tělu.

Podobný přístroj přitom v krajských nemocnicích nepatří k běžnému vybavení, na jižní Moravě mají stejný pouze ve Fakultní nemocnici Brno. V Hodoníně jej lékaři uvedli do provozu v pondělí odpoledne.

„Velkou část našich laparoskopických operačních výkonů tvoří nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku, dále jsou to operace pacientů s Crohnovou chorobou a také s morbidní obezitou. Právě tady hraje důležitou roli přesnost řezu v anatomických vrstvách, která mimo jiné snižuje riziko krvácení během operace i poranění okolních struktur,“ přiblížil primář hodonínské chirurgie Martin Man.

Nový laparoskop využijí chirurgové při všech typech zákroků. Umožní jim 3D prostorové zobrazení operovaného terénu a zajistí tak nejen možnost vidět veškeré detaily, ale především vnímat hloubku, jako by bylo tělo pacienta otevřené, což doteď nemohli.

„Vývoj zdravotnické přístrojové techniky jde dopředu velmi rychle, proto jsme zakoupili nejmodernější typ 3D laparoskopu na trhu,“ poznamenal krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).Technologická novinka vyšla na 3,3 milionu korun a na jejím pořízení se podílelo město i kraj.

Kromě nového laparoskopu začnou hodonínští lékaři od března využívat i kardiologický ultrazvuk s jícnovou sondou za 2,2 milionu. Ten odhalí nejen skryté choroby a vady srdce, ale jako jediný přístroj na trhu také jednu z příčin migrény.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno