Hlavička 2
9.8.2017

Dětská nemocnice: parkování má vyřešit dům pro tři sta aut

Autor: Petr Uhlíř, Daniel Hrbolka | Zdroj: brnenskydenik.cz

Rodič spěchá se svým zraněným dítětem do nemocnice. Prožene se přes všechny křižovatky v centru města, ale těsně před cílem se musí prodírat ucpanými ulicemi a složitě hledat místo pro zaparkování auta. Cenné minuty ubíhají a dítěti je stále hůř.

Podobný scénář je bohužel častý v případě Dětské nemocnice v brněnské Černopolní ulici. „Někdy musíme jít od auta do nemocnice i sedm minut,“ postěžovala si Zuzana Steinová. Potíže s odstavením auta má v místě pravidelně. Přeplněná parkoviště v okolí areálu vadí i lidem žijícím v nejbližších ulicích.

Problémy má vyřešit nový parkovací dům, na nějž už brněnská fakultní nemocnice nechala vypracovat studii a takzvaný investiční záměr. „Dům za přibližně sto milionů korun má stát u křižovatky Černopolní a Helfertovy ulice,“ popsal mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Výstavbu v červenci zamítli úředníci z ministerstva zdravotnictví. Podle nich není nemocnice oprávněna k provozování parkovacího domu.

Proti rozhodnutí se ohradil náměstek brněnského primátora Petr Hladík. „Úředníci nám sdělili, že se nemocnice nemá starat o parkování, ale hlavně léčit. Je evidentní, že pražští ministerští úředníci nikdy nemuseli vést svoje dítě odpoledne s bolestmi na pohotovost,“ prohlásil.

Hladík projekt naopak podpořil a ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi poslal žádost o přehodnocení původního rozhodnutí. Nabídl v něm dokonce variantu, že parkovací dům zaplatí Brno.

Ministr Ludvík se kvůli nespokojeným Brňanům rozhodl s ředitelem fakultní nemocnice Romanem Krausem o parkovacím domě jednat. Podle ředitele Ludvík nakonec slíbil schválení projektu. „Na zaplacení využijeme dodavatelský úvěr, který budeme splácet z parkovného,“ vysvětlil Kraus.

Představitelé ministerstva ovšem slib nepotvrdili. „V původní žádosti byly nedostatky, a proto jsme ji zamítli. Očekáváme, že si nemocnice podá novou žádost, ve které chybějící náležitosti doplní, a my ji znovu posoudíme,“ vzkázala jen za ministerstvo Štěpánka Čechová.

Opatrný zůstal i náměstek Hladík. „Jsem velice rád, že ministr změnil názor a pochopil, jak je pro nás parkovací dům důležitý. Schválení projektu ale uvěřím, až jej uvidím písemně,“ řekl.

Dokud parkovací dům nevyroste, potrvá současná situace, kdy špatně parkující řidiči komplikují provoz nemocnice, protože brání průjezdu nemocničních vozidel. „V poslední době se již několikrát stalo, že auta zablokovala sanitku s dítětem v akutním ohrožení života,“ upozornil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Dohled nad dopravní situací si vyžádali zástupci brněnské fakultní nemocnice. „Místo kontrolujeme pravidelně. Průměrně udělíme tři pokuty za den,“ dodal Ghanem. Strážníci budou s kontrolami pokračovat, dokud se parkování v tomto místě nepodaří vyřešit jinak.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno