Hlavička 4
1.2.2017

Cizincům v Brně pomohou se začleňováním tlumočníci

Autor: Eva Bártová | Zdroj: brnenskydenik.cz

Lidem přicházejícím do Brna ze zahraničí nově pomůže se začleňováním do společnosti tým překladatelů. V úterý o tom rozhodlo brněnské zastupitelstvo. „Zaměstnáme lidi, kteří budou znát mimo jiné jazyky jako je ruština, vietnamština nebo arabština. Budou k dispozici při jednání na úřadech nebo s policií," vysvětlil zastupitel Martin Freund.

Program, který Brno spustí jako první v České republice a o kterém už Brněnský deník Rovnost informoval, bude trvat dva roky. „Město za něj zaplatí tři sta tisíc korun. Další peníze půjdou z dotací," doplnil Freund.

Celkové náklady budou deset milionů korun. Mezi další činnosti pracovního týmu by patřila terénní práce, spolupráce s městskými částmi, i při tvorbě strategie integrace cizinců města Brna. „Chceme tak předcházet konfliktům pramenících z nedostatečné připravenosti," uvedl před časem náměstek primátora Matěj Hollan.

Některým zastupitelům se ale návrh nelíbil a při hlasování prošel ani ne třiceti hlasy. „Je otázka, zda-li máme nadbíhat cizincům, nebo se starat, aby se naučili náš jazyk," řekl například zastupitel Daniel Rychnovský. Projekt chce magistrát spustit už letos v září.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno