Hlavička 3
4.10.2018

Číňané mohou začít stavět lázně v Pasohlávkách, získají potřebné pozemky

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Dlouhá léta trvalo vyjednávání Jihomoravského kraje s Číňany o lázních pro dva tisíce klientů na břehu novomlýnských nádrží v Pasohlávkách. Společný podnik sice krachl, ale čínská společnost RiseSun teď dostala zelenou k tomu, aby lázně zbudovala sama.

Společnost RiseSun může koupit potřebné pozemky, jako jediná se totiž přihlásila do veřejného výběrového řízení.

„Splnila veškeré podmínky, složila jistinu deset milionů na účet společnostiThermal Pasohlávky, a byla tak vyhodnocena jako nejlepší,“ uvedl Martin Itterheim, šéf představenstva Thermalu. Za zasíťované pozemky akciovka kraje a obce dostane 380 milionů korun bez DPH.

Ke konci tak míří několikaletá anabáze, která začala ještě za vlády hejtmana Michala Haška(ČSSD). Po krajských volbách ale novévedení hejtmanství spolu s obcí Pasohlávky vyhodnotily společný projekt jako rizikový a změnily strategii.

Společnost RiseSun už dříve prezentovala svůj plán na stavbu lázeňského areálu za téměř dvě miliardy korun s 560 zaměstnanci, restauracemi, čtyřhvězdičkovým hotelem a apartmánovými domy se třemi stovkami bytů. A po nezdařených „námluvách“ s krajem se netajila tím, že jí dochází trpělivost.

Zároveň ale prohlašovala, že pokud se situace vyřeší, je schopná stavbu zahájit velmi rychle. „U nás postavíme jeden hotel kompletně se vším všudy za 152 dní,“ řekl již dříve MF DNES zástupce RiseSun Edward Jie Xu. A stavět chce i Jihomoravský kraj. Za utržené penízevybuduje v lokalitě menší léčebný ústav.

Podle Taťány Malé(hnutí ANO), náměstkyně hejtmana pro majetek a investice, je nutné ještě zřídit věcná břemena. „Smlouvu pak musejí schválit zastupitelstva Jihomoravského kraje a obce Pasohlávky a všechny orgány společnosti Thermal,“ poznamenala Malá.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno