Hlavička 3
4.12.2018

Chodci padali, vlaky se zpožďovaly. Jižní Moravu sevřela ledovka, brzy se vrátí

Autor: KAMILA LORENZOVÁ, MAREK HADRBOLEC, PAVLA HLOUŠKOVÁ | Zdroj: brnensky.denik.cz

Z chodníků se stalo kluziště, namrzaly troleje, auta nedržela stopu. Varování meteorologů se naplnilo, jižní Moravu, stejně jako jiná místa České republiky, v pondělí zasáhla ledovka.

Zrádnost namrzlé cesty pocítila hned ráno seniorka v Letovicích na Blanensku. „Žena upadla na náledí a poranila si kyčel a ruku. Pacientku jsme na místě ošetřili a odvezli do nemocnice,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

K pádům na ledu v pondělí podle ní zdravotníci vyjížděli dokonce častěji než ke zraněním při dopravních nehodách na kluzkých silnicích. „Mezi 

Problémům kvůli ledovce se nevyhnul ani brněnský dopravní podnik. Zejména tramvaje nabíraly zpoždění. Nedávno představený vůz, který maže vedení elektřiny, aby nenamrzalo, dopravce použít nemohl. „Déšť by emulzi z trolejí zase smyl,“ vysvětlila mluvčí Dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Na namrzlých silnicích auta nedržela stopu a vrážela do sebe. „Do oběda jsme zaznamenali třiadvacet dopravních nehod zapříčiněných právě nepříznivým počasím. Největší potíže měli řidiči na Blanensku a Vyškovsku,“ popsal policejní mluvčí Pavel Šváb. Většinou šlo podle něj o drobnější srážky bez vážnějších zranění.

Kvůli ledu vydala jihomoravská policie v pondělí varování, v němž řidičům připomněla, aby si před jízdou auta očistili. „Ze zákona nesmí sníh či námraza bránit ve výhledu dopředu, dozadu ani do stran,“ upozornila mluvčí policie Petra Hrůzová. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta dva tisíce korun

Podle předpovědi počasí se může ledovka brzy vrátit. „Výstraha zatím vydána není, protože v tuto chvíli nemáme dostatečně podrobná data, ale pravděpodobně se ve čtvrtek ráno ledovka vrátí v podobné síle jako v pondělí,“ uvedl za meteorology Janek Doležal.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno