Hlavička 2
26.11.2018

Brněnskou čtvrť povede pět lidí. Co budou všichni dělat? diví se opozice

Autor: Veronika Horáková | Zdroj: brno.idnes.cz

Hlavní kompetence na radnici v brněnské městské části Vinohrady si rozdělilo rovnou pět lidí. V placených funkcích dohromady pobírají 234 tisíc korun měsíčně. Přitom jinde zvládnou stejnou práci ve dvou.

Města do 15 tisíc obyvatel běžně vedou starosta a jeden místostarosta, kteří mají povolání na radnici jako plnohodnotný úvazek. Srovnatelně velká brněnská městská část Vinohrady však tvrdí, že to ve dvou rozhodně nezvládne.

Přitom jde o obří sídliště a rozlohou třetí nejmenší městskou část, kde kromě oprav paneláků prakticky nejsou možné velké investiční akce, protože už není příliš kde stavět.

Přesto do vedení malé městské části nově usedli starosta a hned čtyři místostarostové. Tři jako neuvolnění, z nichž každý si ke stávajícímu zaměstnání měsíčně přijde na odměnu 36 tisíc korun. Kdyby zůstali jen radními bez „titulu“ místostarosta, dostali by pouze osm tisíc.

Právě na takovou odměnu vyjde další nová vinohradská specialita – neuvolněný radní, jenž v městské části bude řešit bezpečnost.

Chci dát přednost mládí, argumentuje starosta

Starosta a jeho čtyři zástupci tak radnici měsíčně vyjdou na 234 tisíc korun. „Pracoval jsem jako úředník v Ivančicích, které mají okolo deseti tisíc lidí. Agendu tam zvládl starosta s jedním místostarostou, a to o věcech týkajících se města vedení skutečně rozhodovalo. Ale městské části dávají většinou jen doporučení a konečné rozhodnutí je na magistrátu. Proto mi není jasné, proč budeme platit čtyři místostarosty a co budou všichni dělat,“ divil se na ustavujícím zastupitelstvu bývalý vinohradský místostarosta Jiří Pustina (ODS).

Odměny zástupců obcí (od 10 do 20 tisíc obyvatel)

Uvolněný  starosta: 67 000 Kč
Neuvolněný starosta: 40 000 Kč
Uvolněný místostarosta: 59 000 Kč
Neuvolněný místostarosta: 36 000 Kč
Uvolněný radní: 52 000 Kč 
Neuvolněný radní: 8 000 Kč
Uvolněný zastupitel: 45 000 Kč 
Neuvolněný zastupitel: 2 000 Kč

Uvolněný člen je osoba, která vykonává volenou funkci na „plný úvazek“, je tedy dlouhodobě uvolněna z pracovního poměru a fakticky se stává „zaměstnancem“ obce. 

Neuvolněný člen je osoba, která není uvolněna ze svého zaměstnání, a volenou funkci tak vykonává při své práci.

Dlouholetý starosta Jiří Čejka (zvolen za uskupení Jiří Čejkas občany pro Vinohrady) argumentuje tím, že chce dát přednost mládí. „A navíc proti dosavadnímu rozložení sil na radnici ročně ušetříme na odměnách 150 tisíc korun. Dosud jsme měli dva uvolněné místostarosty a jednoho neuvolněného. A právě za neuvolněné nemusí radnice vyplácet všechny odvody,“ tvrdí Čejka, jehož sdružení nakonec uzavřelo koalici s hnutím ANO.

Vysvětlení se opozičním zastupitelům nelíbí, většinou ani nesouhlasí s obsazením vedoucích postů. Například prvním a jediným uvolněným místostarostou se totiž stal Čejkův kolega z kandidátky Michal Krejsa, který vystudoval pedagogickou fakultu.

Teď však bude na radnici řešit územní plán i bytovou oblast, do níž spadá také vymáhání dluhů za nájmy. Opozice se ho proto ptala, jak míní tuto problematiku řešit, protože na Vinohradech je neplatičů dost.

„Vize je krásná věc. Nicméně já jsem historik a už Marie Terezie radila svým synům, že když někam přijdou, aby v prvním okamžiku nic neměnili a zjistili si, jak vše funguje. A počkali si klidně rok,“ odpověděl svérázně Krejsa.

Na post místostarosty i lékař, který upozornil na podvody

Jedním z neuvolněných místostarostů je šestadvacetiletý Tomáš Pokorný (ANO). Na starost dostal kulturu a sociální oblast. „Samotného mě překvapilo, že mi pan starosta přenechal svoji dlouholetou kompetenci, kterou byla kultura,“ svěřil se nový místostarosta.

Dalším z neuvolněných zástupců starosty se stal univerzitní profesor a předseda Unie akvaristů Petr Dvořák (Jiří Čejka s občany pro Vinohrady), který se bude starat o školství. Poslední křeslo obsadil lékař Miroslav Šeda (ANO), který před třemi lety upozornil na podvody s výsledky výzkumu, ve kterém brněnští lékaři zkoumali dva způsoby plicní ventilace na prasatech.

Na radnici Šeda dostal na starost právě zdravotnictví. Věnovat se chce ale také problémům s parkováním. „K dispozici budu pět dnů v týdnu, kdy nejsem ve službě. Přesné termíny oznámím vždy měsíc předem. A samozřejmě se budu svým gescím věnovat i ve volném čase,“ přislíbil Šeda.

Rozsáhlým vedením se Vinohrady vymykají ostatním brněnským městským částem. Ani ve vedlejší Líšni, která má téměř dvojnásobný počet obyvatel, nemají rozdělené funkce mezi tolik lidí. Méně členů ve vedení má například i 28tisícové Královo Pole. Vystačí si se starostkou a třemi místostarosty, z nichž dva jsou neuvolnění. Čtyři místostarosty, i když všechny uvolněné, si tak kromě Vinohrad platí pouze Brno-střed. Jenže v něm bydlí téměř 80 tisíc obyvatel.

Atmosféra na ustavujícím zasedání vinohradského zastupitelstva každopádně naznačila, že starosta Čejka nebude mít jednoduché čtyři roky. Spory ohledně odměn a personálního obsazení jen navázaly na vypjaté dění posledních několika měsíců.

Čejka dokonce jako dlouholetý člen opustil ČSSDa do komunálních voleb vyrazil se svou vlastní kandidátkou. Získal 10 z 21 mandátů, jenže ostatní strany ho chtěly vyšachovat. Na poslední chvíli však do koalice přetáhl hnutí ANO.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno