Hlavička 2
2.11.2018

Brněnské modré zóny: ucpané okolí a zmatek mezi řidiči

Autor: Pavla Hloušková | Zdroj: brnensky.denik.cz

Najít volné parkovací místo na jindy přeplněných ulicích v širším centru Brna je od čtvrtka možné. Nové modré zóny totiž většinu aut vytlačily za jejich hranice. Lidé se v nich každopádně zatím bojí parkovat.

Auta zcela zaplnila třeba parkoviště na rohu Veveří a Šumavské ulice. „Mimo modré zóny se absolutně nedá najít místo. Neplacená parkoviště jsou přeplněná . Nejvíc mě štve, když vidím, jak zónách nikdo nestojí,“ kritizoval řidič, který si nepřál uvést své jméno.

Ve švech ve čtvrtek praskaly také ulice okolo hraničního Úvozu. „Dřív jsem tu neparkoval a jezdil s autem víc do centra. Teď se mi nejvíc vyplatí nechat auto tady a do práce dojít pěšky,“ komentoval například Roman Loch.

Téměř všechna místa ke stání obsadili řidiči v okolí Schodové a Erbenovy ulice. „Určitě tu parkuje víc aut. Někteří stojí i na zákazu zastavení, proto raději chodím pěšky. Když lidé přijedou za prací, odstaví to kdekoli. Až zavedou rezidentní parkování i tady, lidé nechají auta o pár ulic dál a nic se nezmění,“ zmínil Karel Novák.

Ti, kteří se v modrých zónách auto odstavit odvážili, byli ze systému zmatení. „Absolutně nechápu, co mám dělat. S placením za parkování mi musel pomoct pán, který také přišel platit. Původně jsem ani nevěděla, že musím zaplatit v automatu,“ stěžovala si ráno u Lužáneckého parku třeba Petra Vyklická.

Podle náměstka brněnského primátora Richarda Mrázka informoval magistrát o fungování systému dostatečně. „Problém je, že si lidé nepřečtou ani základní popis toho, jak se při parkování mají chovat. Kampaň byla dlouhá, rezidentnímu parkování se věnovala i média. Kdo informace chtěl získat, tak je získal,“ řekl.

Druhá vlna rezidentního parkování- Rezidentní parkování nyní platí kromě historického centra v dalších třech oblastech – v okolí třídy Kapitána Jaroše, Grohovy a Antonínské ulice.

- Do čtvrtka požádalo o parkovací oprávnění 2174 rezidentů a 117 abonentů.

- Většina řidičů ze z nového systému zmatená a v zónách se bojí stát. Auta se proto přelila za hranice oblastí.

 

Podle něj se ale lidé v zónách stát bojí. „Vidí modrou čáru a říkají si, že tam nemůžou parkovat. Opak je pravdou,“ zmínil.

Za parkování v modré zóně lidé zaplatí i kartou. Než ale dostanou potvrzení, musejí zadat poznávací značku svého auta. „Museli jsme také doinstalovat pětačtyřicet dalších automatů. Rozmístili jsme je tak, aby k nim řidič došel zhruba do čtyř minut,“ uvedl technický ředitel Aleš Keller.

Na správné odstavení auta dohlíží stejně jako v první zóně auto s kamerami. „Má přesně naprogramované okruhy, které musí projet dvakrát, aby případný přestupek potvrdilo. Trasu nemůže řidič ovlivnit,“ dodal.

 

Copyright 2005-2019 Moderní Brno