Hlavička 4
2.11.2018

Brněnská koalice bude, Piráti schválili spojení s ODS, lidovci a ČSSD

Autor: Robin Krutil, Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Vytvoření nové brněnské koalice už nestojí nic v cestě. V internetovém hlasování zdejších Pirátů se dvanáct z dvaceti členů vyslovilo pro svazek s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, který představitelé stran prezentovali ve finální podobě už minulý týden.

Čtyřkoalice v čele s budoucí primátorkou Markétou Vaňkovou už představila koaliční smlouvu, informovala o rozdělení funkcí pro jednotlivé strany a zveřejnila personální složení městské rady.

Stále se však čekalo na schválení ze strany Pirátů, které podle jejich stanov musela posvětit většina hlasujících členů jejich brněnské buňky.

Piráti vypracovali analýzu o svých koaličních partnerech a zejména ODSkvůli její problematické minulosti v brněnské komunální politice. Doplňující dotazy pak mířily na Vaňkovoukvůli jejímu zapojení v exekučním byznysu a propojení s vlivným zákulisním hráčem Pavlem Blažkem.

Samotné hlasování spustili Piráti ve středu večer a má trvat až do pátečního večera. Už nyní je však zřejmé, že většina členů se přiklonila ke vzniku zmíněné koalice.

Piráti spolu s lidovcibyli členy i minulé brněnské vlády pod vedením primátora Petra Vokřála. ODS a ČSSDse do vládnoucí koalice vrací po čtyřech letech.Do čtvrteční jedenácté hodiny svůj souhlas vyslovilo 12 členů, proti byli dva a další dva se hlasování zdrželi. Mezi odpůrci je například Markéta Gregorová, která má vykonávat funkci radní pro kulturu. „Budu respektovat demokratické rozhodnutí týmu a dělat to za tým,“ uvedla ještě před hlasováním.

V opozici tak definitivně končí hnutí ANO, které říjnové volby v Brně vyhrálo a snažilo se o vytvoření široké koalice. Místo toho se však zbylé strany domluvily, že přiberou Piráty a spojí se bez účasti ANO.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno