Hlavička 3
31.10.2018

Brněnská Pirátka je proti koalici, přestože v ní má slíbený post radní

Autor: Marek Osouch | Zdroj: brno.idnes.cz

Dvojka brněnských Pirátů Markéta Gregorová oznámila, že bude hlasovat proti vzniku nové brněnské koalice, ve které mají být Piráti společně s ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Preferuje, aby její strana byla v opozici, přestože ona sama má ve vznikající koalici slíbený post radní.

Od okamžiku, kdy se začala rodit brněnská koalice v čele s ODS, do které se zapojili také Piráti, k ní má dvojka kandidátky a nová zastupitelka za Pirátskou stranu Markéta Gregorovávýhrady.

„Nelíbil se mi způsob, jakým začala být na stole. Něco to říká o způsobech, na které jsou účastníci zvyklí. Také jsem se mnoho informací, které se mi nezamlouvaly, začínala dozvídat až těsně před volbami či po nich. Nic nelegálního, samozřejmě, ale vypovídajícího o morálním kompasu lidí - a já ho mám prostě dost drasticky jiný. Tudíž jsem se k tomu začala stavět až ad-hoc a leč mě mrzí, že jsem se neozvala dříve, nebylo to prostě možné,“ vysvětluje Gregorová na pirátském fóru.

Ani koaliční vyjednávání, kterých se účastnila, a slíbené křeslo radní pro kulturu ji v jejím pohledu na vznikající koalici nezlomilo (čtěte také Brněnští Piráti mají další otázky na ODS, hlasování o koalici se odkládá).

„Původně jsem se postu radní vzdala. Když se však vyjednalo další místo v radě a přesunula se tedy i trochu moc v rámci koalice, připadalo již i mně až příliš nekonstruktivní a především jako zrada, kdybych to odmítla. Jedná se i pro mě o nejožehavější rozpor, vnitřně stále nedořešený,“ vysvětluje Gregorová na pirátském fóru.

V případě, že brněnští Piráti schválí koaliční smlouvu, však nebude se sestavením koalice dělat problémy. „Budu respektovat demokratické rozhodnutí týmu a dělat to za tým,“ doplnila.

Hlasování Pirátské strany o koalici začne ve středu a bude probíhat dva dny. Zapojit se do něj může dvacet členů brněnské buňky. Nemají však závazně nařízeno, že se musí vyjádřit všichni. „Aby bylo usnesení schválené, musí pro něj být většina hlasujících,“ uvedl lídr Pirátů a možný budoucí náměstek primátora Tomáš Koláčný.

Kromě hlasování pro nebo proti se budou moci jednotlivé Piráti také vyjádřit tím, že se zdrží, a tím počty ještě zamíchat. Pokud by se například sedm členů zdrželo, čtyři byli pro a dva proti koalici, usnesení přijaté nebude a tím ve svém důsledku nebude ani schválená koaliční smlouva. Chystaná brněnská koalice by tak nevznikla.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno