Hlavička 2
2.5.2018

Brňané nespí kvůli hluku ze zahrádek. Někteří na hosty lijí vodu

Autor: Jolana Halalová | Zdroj: brnenskydenik.cz

Pro zákazníky brněnských restaurací představuje večerní popíjení na zahrádce příjemnou zábavu. Pro nájemníky bytů, kteří žijí nad podniky, neustálé trápení hlukem. Někteří problém řeší kýblem s vodou, jiní zavolají policii či strážníky

Stížností lidí na hluk po desáté hodině večer podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema postupně přibývá. Z poloviny případů si lidé stěžují na zákazníky provozoven. „Zatímco v lednu jsme se zabývali čtrnácti případy, za duben jsme řešili 55 stížností. Je to zcela obvyklé. S oteplením lidé tráví více času venku a chodí do města za zábavou. Otevřely také zahrádky,“ vysvětlil Ghanem.

Ne všichni nespokojenci ale volají strážníky. Jeden z majitelů bytů řešil rušení nočního klidu po svém. „Loni nad námi bydlel muž, který vylíval vodu na zákazníky před barem, protože hlučeli. Snažíme se hostům vysvětlovat, že by měli být tolerantní. Letos zatím žádná stížnost nepřišla a zákazníci zůstávají v suchu,“ konstatoval spolumajitel podniku 4pokoje Lukáš Látal.

Za rušení nočního klidu lidem hrozí pokuta až deset tisíc korun. „Pokud by se prokázalo, že někdo ruší opakovaně, hrozí mu až patnáctitisícová pokuta. Přestupková komise mu také může až na rok zakázat vstup na místa, kde rušil noční klid, nebo mu také zakázat styk s lidmi, v jejichž společnosti přestupek páchal,“ dodal Ghanem.

Trápení lidí, kteří bydlí v blízkosti podniků s hlučnými zákazníky, popsal Jakub Adámek. „Bydlím v centru Brna. Loňské léto se neslo v duchu tyranizování hlukem ze zahrádky dýmkového baru Kabinet Huličů. Nemohli jsme v klidu spát. Lidé se na zahrádce bavili klidně i kolem půlnoci. Několikrát jsme volali policii. Nemělo to ale žádný efekt. Když strážníci odjeli, lidé hlučeli dál,“ řekl Brňan.

Spolumajitel dýmkárny ubezpečil, že si vzal problémy loňského léta k srdci. Zákazníky v noci prosí, aby se ze zahrádky přesunuli dovnitř. „Letos už jsme zahrádku otevřeli. V půl desáté večer ale vypínáme hudbu. Snažíme se neznepříjemňovat život nájemníkům domu. Od ledna si na nás zatím nikdo nestěžoval. Doufáme, že to tak zůstane,“ řekl Allayar Allayarov.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno