Hlavička 3
21.3.2019

Boj o brněnský mrakodrap. Investor na něm trvá, město chce dál jednat

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Brno nesouhlasí s podobou plánovaného mrakodrapu, jejž hodlá u parku Lužánky postavit soukromý investor. Město se s ním domlouvá na jiné variantě, která by nerušila okolí. Na poradu přibere i spolek, jenž proti stavbě sepsal petici.

Souboj o novou dominantu v Lidické ulici naproti parku Lužánky a také aktuálně nejkontroverznější stavbu v Brně nabírá na obrátkách.

Investorská společnost Tomi invest už získala většinu povolení k územnímu rozhodnutí a je tak mnohem blíž k tomu, aby nedaleko centra postavila třetí nejvyšší budovu ve městě.

Zbývají jen dvě razítka – od památkářů a odboru územního plánování brněnského magistrátu. Právě to poslední však může celý projekt shodit.

Posuzuje totiž, zda se stavba o výšce zhruba 80 metrů (a s anténou ještě o 15 metrů víc) do prostředí vnitrobloku mezi ulicemi Lidická, Kotlářská, Bayerova a Burešova hodí, nebo ne.

A hlavně o tom už druhý rok vedou diskusi odborníci i Brňané. Hlavní architekt města Michal Sedláčekse nechal slyšet, že se taková stavba na místo nehodí. Mezi lidmi zase vznikla petice, kterou podepsalo 4 500 lidí.

V současné podobě s návrhem nesouhlasíme, zní z města

Vedení Brna proto rozhodlo, že zřídí neformální pracovní skupinu, která bude o podobě mrakodrapu jednat. „V současné podobě s návrhem nesouhlasíme a požadujeme, aby jej investor přepracoval. Takto jsme se s ním zatím dohodli,“ informoval radní Filip Chvátal (KDU-ČSL), který má na starosti územní plánování a rozvoj města.

Jenže kromě investora město hodlá komunikovat i se zástupci petičního výboru. „Pokusíme se zajistit nejlepší řešení pro lidi, kteří v místě bydlí, pro ostatní obyvatele, kteří nové možnosti kvalitního bydlení v centru vítají, i pro zástupce vlastníka pozemku,“ slíbil Chvátal.Zástupce investora Miroslav Kachlík trvá na tom, že jde o unikátní parcelu naproti parku Lužánky a ta si zaslouží originální projekt. „Jsme připraveni jednat, ale v každém případě chceme zachovat výjimečnost stavby, ať už bude vypadat jakkoli,“ poznamenal Kachlík.

Najít shodu však nebude jednoduché. Vztahy mezi odpůrci a investorem jsou totiž výrazně vyhrocené. „Stavba je ve všech ohledech v rozporu s platnou územně plánovací dokumentací a bezostyšně kálí na své okolí,“ prohlásila tvrdě mluvčí protestujících Gabriela Stögerová.

„Čekali jsme nesouhlas, ale tohle je hysterie. Po dosavadních zkušenostech nemám chuť s nimi jednat,“ reagoval Kachlík.

Hledají způsob, jak obejít schvalovací proces, míní kritička

Autoři petice, kteří se profilují jako Sousedé Lužánek, považují vytvoření pracovní skupiny za zcela nestandardní krok magistrátu.

„Co je to jiného než hledání způsobu, jak obejít nezávislý schvalovací proces státní správy? Povolit jednotlivou, tak extrémní stavbu bez znalosti dalšího směřování urbanismu historické zástavby Brna není zodpovědné, není možné,“ uvedla Stögerová.

I přes výtky nechce spolek s městem jen „komunikovat“, ale být přímo členem skupiny. „Uvidíme, jak se magistrát k naší žádosti o začlenění postaví. Statutárním orgánem spolku jsou i stavbou dotčené fyzické a právnické osoby,“ doplnila Stögerová, jejíž rodina má pozemek vedle plánovaného mrakodrapu.

Na svém webu odpůrci vypočítávají, proč do Lidické ulice nepatří. Podle nich zničí panorama města, naruší kompaktnost místní historické zástavby, sníží hodnotu okolních nemovitostí, ohrozí statiku jiných budov, změní mikroklima v lokalitě a také zlikviduje platany, které v místě rostou desítky let.

Chtějí strašit lidi, říká investor o autorech petice

Podle Kachlíka však autoři petice záměrně šíří nepravdy o počtu pater i bytů. „Chtějí strašit lidi. Tvrdí, že tu bude 177 bytů a 23 pater. To ale zatím není jasné,“ podotkl Kachlík s tím, že počet bytů je závislý na zastavěné ploše.

„Podle územního plánu můžeme zastavět až 16 tisíc metrů čtverečních. A to chceme dodržet. Při průměrné velikosti 2+kk a 3+kk jsme někde na 80 až 100 bytech. A o počtu pater budeme jednat,“ řekl Kachlík.

Zároveň poukázal na to, že v sousedství je víc vysokých budov. „Vedle je Rezidence Lužánky, přes křižovatku budova ministerstva zemědělství, vysoké 56 a 50 metrů a schválené územním plánem. To je pro nás minimum,“ prohlásil.

A tvrdí, že mrakodrap respektuje požadavky na životní prostředí. „Proto máme i tento souhlas. Díky podzemní garáži zmizí 200 aut z ulice. Část chceme jako placené parkoviště nabídnout i ostatním. A místo platanů, které hájí odpůrci stavby, vysadíme 70 kusů zeleně. S tou počítáme na dvou třetinách stavby. Zahrada však bude primárně určená pro obyvatele domu,“ řekl Kachlík.

Dodal, že na místě určitě nová bytová zástavba vznikne a svým objemem 500 až 700 milionů korun půjde patrně o největší solitérní bytovou výstavbu v Brně.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno