Hlavička 2
11.4.2018

Archeologové objevili v Brně germánský hrob. Patřil zřejmě bojovníkovi

Autor: Ondřej Kaloud | Zdroj: brnenskydenik.cz

První germánský žárový hrob na území Brna, o kterém je známa jeho přesná poloha, našli archeologové ze společnosti Archaia. O umístění předchozích nálezů se archeologové dozvídali pouze ze starší odborné literatury. O objevu ze zaniklého starobrněnského hřbitova ve Vojtově ulici informovali v pondělí.

Archeologové našli keramickou nádobu, ve které objevili kromě spálených lidských kůstek také záměrně deformovaný sekáč, kopí a další železné předměty. Předpokládají, že hrob patřil muži, možná dokonce bojovníkovi. Více budou vědět až po zkonzervování železných předmětů a antropologickém rozboru.

Podobné objevy zaznamenali archeologové dříve na území Komína a Líšně. „O starších nálezech víme jen to, v jakém se nacházejí katastru. Objev je zajímavý tím, že se jedná o první přesně lokalizovaný nález germánského žárového hrobu z doby římské na území Brna,“ uvedl Václav Kolařík ze společnosti Archaia.

Vykopávky ve Vojtově ulici skončily letos v lednu. Dále tam archeologové objevili i pozůstatky pochodového tábora římských vojáků.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno